REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Gaz zamknięty wydmuszką?

Polskielupki.pl
2015-05-29 / 09:57
Gaz zamknięty wydmuszką?

Po tym jak na rynek napłynęły wieści o zasobach gazu zamkniętego w Polsce, przez media przelała się fala euforii, podobnie jak w przypadku gazu łupkowego. Choć po gaz zamknięty sięgnąć łatwiej, to i tak nie widać kolejki chętnych do jego wydobycia.

Wydobycie gazu w Polsce nie rośnie już od 10 lat, choć mogło w tym czasie wzrastać i to w szybkim tempie, nawet gdyby – tak, jak dotąd – ograniczało się do konwencjonalnych złóż tego surowca.  Dodatkowo, oprócz złóż tradycyjnych, mamy przecież jeszcze bardzo duże zasoby gazu niekonwencjonalnego: 150-200 mld m sześc. wydobywalnego gazu zamkniętego i od 350 do 770 mld m sześc. gazu łupkowego (według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego).  
 
Dlaczego kwestie krajowej produkcji gazu są tak ważne? Ponieważ zużycie gazu w Polsce jest coraz większe, a aż trzy czwarte zużywanego w Polsce gazu pochodzi z importu – w większości z Rosji (w 2013 r. 77 proc.), istotną jest zatem kwestia zwiększenia niezależności wobec surowca z kierunku wschodniego. 

Każdy miliard więcej wydobytego w kraju gazu to setki milionów dolarów, które zostałyby w kraju zamiast wędrować na rachunek Gazpromu i finansować imperialne zapędy naszego wschodniego sąsiada. W strategii na lata 2014-2022 PGNiG przewiduje utrzymanie krajowego wydobycia gazu na dotychczasowym poziomie, dalsze poszukiwania gazu łupkowego, ale także m.in. zakup sieci ciepłowniczych oraz zagranicznych złóż.  

Zobacz również

Więcej
Amerykańskie łupki wciąż kuszą inwestorów
2024-06-25

Amerykańskie łupki wciąż kuszą inwestorów Japońska firma handlowa Mitsui powiększyła swoje udziały w łupkach naftowych w Teksasie, chcąc umocnić swoją pozycję w tym regionie. Szczelinowaniem w USA interesuje się też Saudi Aramco.

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia
2024-03-21

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia Departament Energii poinformował rekordowym wzroście wydatków na fuzje i przejęcia do 234 mld USD w ubiegłym roku.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności