Kwestie oddziaływania aktywności związanych poszukiwaniem i wydobyciem gazu niekonwencjonalnego na środowisko naturalne analizowane są najczęściej w odniesieniu do zagadnień związanych z wodą, glebą, atmosferą oraz ich wpływem na jakość życia ludzi w obszarach objętych tymi aktywnościami.
W Polsce, podobnie jak i całej Europie, brakuje możliwości szerszej oceny rzeczywistych przypadków wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko, co powoduje konieczność sięgania do doświadczeń z jego eksploatacji w Ameryce Północnej. Trzeba jednak pamiętać, że wydobycie gazu ze źródeł niekonwencjonalnych w części procesu nie różni się, lub różni się nieznacznie, od prac na złożach konwencjonalnych, które prowadzona są na naszym kontynencie od ponad stu lat. Ponadto regulacje środowiskowe w Europie są dużo bardziej restrykcyjne niż w Stanach Zjednoczonych, które są główny źródłem praktycznych doświadczeń w tym zakresie.
Wpływ poszukiwań gazu łupkowego na środowisko monitoruje w Polsce szereg instytucji m.in. Ministerstwo Środowiska (wydawanie koncesji), Państwowy Instytut Geologiczny, organy nadzoru górniczego (zatwierdzanie planów ruchu zakładów górniczych) i organy nadzoru środowiskowego (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach).
Komisja Europejska rozpoczęła właśnie konsultacje społeczne w sprawie gazu łupkowego. Wszyscy zwolennicy i przeciwnicy niekonwencjonalnego surowca mogą osobiście napisać do KE w tej sprawie.