W dużej części obszarów, na których może znajdować się gaz łupkowy, gęstość zaludnienia waha się od 20-40 do 40-60 osób na km2. Wysokie zagęszczenie ludności, które może ograniczyć możliwość prowadzenia prac, dotyczy okolic Gdańska i Warszawy, gdzie w niektórych obszarach gęstość zaludnienia sięga 200 osób/km2.
Poszukiwania i wydobycie gazu ziemnego wywierają wpływ na życie lokalnych społeczności. Prace związane z budową placu wiertniczego generują ruch na okolicznych drogach. W przypadku złóż niekonwencjonalnych dodatkowym obciążeniem jest transport materiałów potrzebnych do przeprowadzenia zabiegu szczelinowania hydraulicznego. Wzmożony ruch jest zazwyczaj odczuwany przez okolicznych mieszkańców w okresie kilku tygodni, kiedy trwają intensywne prace nad przygotowaniem złoża. Elementem lokalnego krajobrazu staje się wieża wiertnicza, która w nocy jest źródłem światła. Z pracami prowadzonymi na terenie wiertni wiążą się ponadto emisje spalin z urządzeń wiertniczych oraz pomp wykorzystywanych do zabiegów szczelinowania.
Czynnikiem mającym duży wpływ na jakość życia okolicznych mieszkańców jest poziom hałasu generowanego w trakcie prac poszukiwawczych i wydobywczych. Jego głównym źródłem są urządzenia wiertnicze, agregaty prądotwórcze, pompy płuczkowe. W Polskich realiach badania dotyczące poziomu hałasu w trakcie prac poszukiwawczych na odwiercie Łebień LE-2H badał Państwowy Instytut Geologiczny. Analiza wykazała , że na granicy zakładu rejestrowano poziomy dźwięku sięgające 77,5 dB. Przy zabudowie mieszkalnej natężenie dźwięku osiągało poziom 53,8 dB. W badaniach przeprowadzonych w trakcie wiercenie trzech otworów przez dr. inż. Jana Macudę z Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej, zasięg izofony 45 dB, która w rejonie badanych wiertni była najczęściej stosowaną dopuszczalną wartością w porze nocnej, wyznaczony mieścił się w przedziale 427-429m1.
Komisja Europejska rozpoczęła właśnie konsultacje społeczne w sprawie gazu łupkowego. Wszyscy zwolennicy i przeciwnicy niekonwencjonalnego surowca mogą osobiście napisać do KE w tej sprawie.