Chociaż szacunki zasobów gazu łupkowego będą prawdopodobnie zmieniać się w czasie, to jednak w tym czasie już widzimy, że międzynarodowe zasobów gazu łupkowego są imponujące. »
Około 360-415 mln lat temu, w czasie trwania geologicznego okresu dewonu powstały łupki z których jesteśmy w stanie produkować gaz ziemny. Kolejne etapy w dziejach Ziemi wiązały się z „zamykaniem” w głębszych warstwach skalnych gazu pochodzenia organicznego. »
Popularne pojęcie "gaz łupkowy" to tak naprawdę opis zaledwie jednego spośród kilku typów gazu ziemnego pozyskiwanego w sposób niekonwencjonalny. Rozróżnienie ich ma fundamentalne znaczenie, bowiem każdy z nich wymaga innych metod wydobycia i innych rozwiązań technologicznych. »
Wydobycie gazu łupkowego jest związane z ogromnymi nakładami finansowymi i wykorzystaniem nieprawdopodobnie zaawansowanego kapitału wiedzy i technologii na każdym z etapów działania. »
Najpowszechniej stosowana technika wydobycia gazu nosi nazwę szczelinowania hydraulicznego, a polega w uproszczeniu na wtłoczeniu specjalnego płynu, który stymuluje wykonany odwiert, rozszerza szczeliny w skale i doprowadza do wydostania z głębokich warstw gruntu gazu ziemnego. »